Dukanova dieta

Jednou z nejnovějších „zaručených“ diet, které se v Čechách objevily v poslední době, je Dukanova dieta. Jejím autorem je francouzský lékař Pierre Dukan. Ve Francii se tato metoda stala hitem už před lety v době vydání knihy Neumím zhubnout. Údajně díky ní snížilo svou hmotnost už mnoho lidí.

Dukanova dieta navíc slibuje při dodržování daných pravidel nejen váhový úbytek, ale i udržení nové váhy.

Dieta je založena na převážné konzumaci bílkovin a omezování sacharidů.

Pravidla Dukanovy diety

Dieta se skládá ze čtyř fází:

 • 1. fáze – útočná
 • 2. fáze – rovnoměrná ztráta
 • 3. fáze – upevňující
 • 4. fáze – definitivní stabilizace

Pro všechny fáze platí dodržování pitného režimu, což znamená vypití minimálně 1,5 litru tekutin denně.

Jíst lze tak často, jak máme chuť, ale pouze potraviny povolené pro jednotlivé fáze. Tyto potraviny můžeme mezi sebou kombinovat. Cukr nahradíme sladidlem, omezíme sacharidy a sůl na minimum. Jídlo se doporučuje zapíjet.

1. fáze diety

Tuto fázi můžeme dodržovat jeden až deset dní a tento limit by neměl být překročen. Záleží na tom, kolik kilogramů potřebujeme zhubnout. Chceme-li zhubnout méně než 5 kg, stačí ji dodržovat dva dny, u 20 kg je třeba alespoň týden.

Povoleny jsou pouze bílkoviny – libové maso (drůbež, telecí, hovězí a ryby s minimálním obsahem tuku) vařené ve vodě, pečené nebo grilované. V žádném případě nesmí být smažené.

Dále je možné konzumovat vejce, preferují se vaječné bílky bez omezení, celá vejce i se žloutkem jsou omezena na čtyři kusy týdně. Povoleny jsou také nízkotučné mléčné výrobky – mléko, tvaroh, jogurt. Nízkotučné výrobky smějí obsahovat pouze 4 až 6 % tuku.

Od prvního dne je třeba dodržovat pitný režim.

Při delším dodržování režimu 1. fáze (déle než pět dní) musíme doplňovat do organismu vitamíny, proto jsou doporučovány multivitaminové tablety.

Povolenými nápoji jsou káva, čaj, bylinkové čaje.

Pokrmy lze dochucovat bylinkami, kořením, solí, hořčicí.

2. fáze Dukanovy diety

Potraviny jsou stejné jako u první fáze.

V omezeném množství můžeme použít k zahuštění pokrmu kukuřičný škrob.

V této fázi si můžeme přidat jakoukoli zeleninu kromě avokada, brambor, čočky, fazolí, hrachu, kukuřice, hrášku. K přípustným druhům patří červená řepa a mrkev.

Nepovolená potravina je rýže.

3. fáze diety

Konzumujeme potraviny první a druhé fáze.

Povolená je jedna porce ovoce denně (kromě hroznového vína, banánů, třešní a sušeného ovoce) a dva krajíce celozrnného chleba. Dále si můžeme přidat 40g sýru, samozřejmě nízkotučného.

Brambory a rýži zařazujeme do jídelníčku pouze příležitostně.

V této fázi si můžeme dopřát dva slavnostní pokrmy za týden, tzv. královskou hostinu. Důležité je, že jídla jíme za sebou – předkrm, hlavní chod, dezert a víno, tedy bez delší pauzy. Mezi „hostinami“ ale musí být alespoň jeden den dietní.

Povinně musíme dodržovat jeden den v týdnu přísnou proteinovou dietu (mléčné výrobky, maso, drůbež, uzeniny, ryby).

4. fáze Dukanovy diety

Během šesti dnů v týdnu se stravujeme podle návyků, které jsme si vytvořili po dobu dodržování diety. Jeden den, nejlépe ve čtvrtek, dodržujeme čistě bílkovinnou stravu. Tento systém je třeba dodržovat už napořád, stejně jako to, že každý den musíme sníst tři lžíce ovesných otrub.

Dukanova dieta je další typ diety, která potvrzuje moderní dietologické poznatky, že nejíst není správný přístup ke snižování hmotnosti.

Záleží jenom na nás, jaký jídelníček si zvolíme, a také na naší pevné vůli.

Dukanova dieta patří do témat
 • Jana 24.12.2013 17:18:24

  Od dubna tržím dukana a změna šatníku byla postupně celá ,,,,,,z velikosti 48 na 36 a je mi fajn

  • Re: Martina 19.03.2014 07:55:33

   Paní Jano, máte- měla jste nějaky spesifický jídelníček? na stránkách jsou v první fázi uvedeny i jidla která se nesmí?Děkuji

 • dieta Lucie 28.12.2013 10:46:48

  jak jsem tak četla Dukanovu dietu připadá mi že je skoro na té samé bázy jako dělená strava, po té jsem zhubla za půl roku 20kg mohla jsem jíst jakékoliv množství potravin se mi zlíbilo zkrátka do sytosti. Je fakt že jak už tu někdo napsal každá dieta pokud se nedodržuje pořád má jojo efekt tak že když držíte at dělenku,nebo dukanku a jednou,nebo dvakrát "zhřešíte" je jasné, že hned nepřiberete, ale zkuzte ji přestat držet...za měsíc dva uvidíte samy ...štěstí je, že kdo navykne jak dukance, nebo dělence už pak nemá problém stravovat se tak po zbytek života.Není to nikterak drastické a dá se uzpůsobit pestrý jídelníček....

 • Doba fází Jindra 13.09.2011 14:51:01

  Po přečtení článku postrádám délku druhé a třetí fáze...

  • Re: Doba fází Jana 13.09.2011 16:00:14

   Ahoj,najeď si rovnou na Dukanova dieta a uvidíš,druhá fáze trvá tak dlouho pokud se nepřiblížíš požadované hmotnosti.A třetí je tam také popsána,nějak se násobí počet kg které jsi shodila a tak dlouho se pak drží..Jsem ve druhé,tak si zatím tou třetí nemotám hlavu. Držím palce,Jana.

   • Re: Re: Doba fází SARA216 30.09.2013 12:19:05

    Neni nekde chat, kde si lide sdeluji o tehle diete zkusenosti? Rada bych s ni zacala, ale uvitala bych podporu.. :-)

 • super dieta Donnuarda 22.04.2012 12:20:59

  viac info o dukanke moztenajst aj tu -http://www.topdieta.sk/dukanova-dieta/

  • Re: DEBBIESIMPSON19 29.07.2013 10:26:14

   Don't you understand that it is high time to get the home loans, which will realize your dreams.

 • Janka 17.08.2012 19:31:03

  Dobre stranky na Dukanovu dietu http://diety.naschudnutie.sk/

 • sdafasdf sdafsadf 03.06.2012 01:37:13

  http://www.topdieta.sk/dukanova-dieta/

 • Vy se asi nemáte rádi Wellness poradce 15.09.2011 09:23:16

  Hezká dieta, úplně vidím chudáka slinivku, která je na začátku bez cukru, i problémy ledvin jak se musí vypořádat s toxiny při přeměně bílkovin na cukry. A víte co přijde po této dietě? To samé co po jakékoli jiné ... jojo efekt. A ještě dáte zabrat svému organismu.
  Doporučuji se podívat na wellness.blog.cz - uvědomte si, že musíte řešit příčinu nadváhy a ne jen rychle - rychle shodit pár kil (a zase nabrat). A příčina - špatná životospráva, začněte pomalu a postupně si osvojujte základy zdravé výživy a zapojujte ji do svého života. Jde to jednodušeji než si myslíte. Dokonce se ani nemusíte zbavovat svého oblíbeného jídla, nebo trpět hlady ...

  • Re: Vy se asi nemáte rádi mh 01.11.2011 11:12:01

   hlady netrpíme !! Naopak !!

 • dukanka Iveta 09.10.2011 11:45:07

  zdravím, dukanku držím už 6týdnů a mám dole 6kg a 8cm přes pas a 7cm přes zadek. Ted jsem poslední 3dny podlehla svodům sladkostí a knedliků. Stoupla jsem na váhu a ani se nehla. paráda. Už hřešit nebudu a jedu dál. Tato dieta vás naučí žít zdravě, začátek je pravda trochu náročný, ale v poslední fázi člověk dospěje ke zdravé stravě ve které nic nechybí. Nesmí se ovšem přežírat, a o tom to je, že jo...

 • zeleninové vývary Jana 13.09.2011 15:53:14

  Dobrý den,nevíte někdo náhodou zda mohu ve druhé fázi kdy jím i zeleninu konzumovat i vývar? Bez polévky a zvláště zeleninového vývaru se cítím divně,prostě mi chybí. Děkuji a všem Vám držím palce,opravdu to funguje. Jana

 • Délka fází Jindra 13.09.2011 14:52:36

  Po přečetní článku postrádám délku druhé a třetí fáze. Můžete je doplnit?

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Poradna na téma Redukční dieta

Diskutujte na téma Redukční dieta

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku